23.10.2018 11:28

100 LAT OŚWIATY NA TERENIE GMINY WOJSŁAWICE 1918 - 2018

 


         21 września 2018 roku był dniem szczególnym w naszej szkole. Wtedy właśnie  spotkaliśmy się, by wspominać, upamiętnić i podziękować wielu pokoleniom nauczycieli naszej gminy. Dla nich był to dzień pełen zadumy, refleksji i wzruszających wspomnień.

 

 

 Jubileusz rozpoczęła msza święta w intencji obecnych i byłych uczniów oraz nauczycieli szkół, które funkcjonowały na terenie gminy Wojsławice. Po mszy złożono kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Kolejna część uroczystości odbyła się w budynku szkolnym. Przybyłych gości serdecznie powitali dyrektor Szkoły Podstawowej w Wojsławicach Justyna Starko - Gadzała oraz wójt gminy Wojsławice - Henryk Gołębiowski. Życzenia i gratulacje z okazji tak ważnego wydarzenia przekazał dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Lublinie Oddział Chełm - Arkadiusz Kwieciński. Wśród zaproszonych gości był również starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Oddział Chełm - Dariusz Sułkowski oraz kierownik LSCDN Oddział Chełm - Joanna Grochola.
         Władysław Lisowiec przekazał literaturę Adama Mickiewicza - 16 tomów na ręce dyrektora szkoły, a emerytowana nauczycielka - Jadwiga Lodwich podzieliła się ze wszystkimi osobistymi refleksjami dotyczącymi własnej pracy zawodowej.  
          Po części oficjalnej wystąpili uczniowie naszej szkoły w montażu słowno - muzycznym przygotowanym pod kierunkiem nauczycieli - Marty Daniłowicz, Adama Łopockiego i Krzysztofa Jasiuka oraz zaprezentował się zespół taneczny „Iskierki” prowadzony przez nauczycielki - Teresę Lackowską i Bożenę Zduńczuk. W trakcie uroczystości można było obejrzeć wystawę fotografii „Wspomnień czar…” oraz wpisać się do Księgi Pamiątkowej.
         Ważnym punktem programu była także promocja książki Franciszka Świstowskiego „Dzieje Oświaty w Gminie Wojsławice - Zarys”. Zakończeniem tej niezapomnianej i niecodziennej uroczystości był wieczór harcerski przy ognisku przygotowany przez harcerzy z Drużyny Wojsława pod opieką nauczycieli - Elżbiety Łopockiej i Zbigniewa Chodorowskiego.
         Ten dzień wpisze się w serca i pamięć wszystkich obecnych. Niezapomniane chwile pełne głębokich doznań emocjonalnych związanych z budynkiem szkoły, który tak wiele znaczy, zarówno dla obecnie pracujących i uczących się jak i tych,  którzy stawiali w nim i innych szkołach na terenie naszej gminy swoje pierwsze kroki edukacyjne, by potem je sukcesywnie zgłębiać.
        

Marta Daniłowicz