Bajki- doskonałe narzędzie do rozwoju twojego dziecka.

Nie od dziś wiadomo, że bajki to stały element dzieciństwa. Jest to jedna z głównych rozrywek, którą dziecko chętnie wykonuje. Bajki są kolorowe, zawierają dużo ciekawych akcji, a postacie są tak przedstawione, że nie jeden maluch chciałby się z nimi zaprzyjaźnić.

Postacie, które są wykreowane, nie istnieją naprawdę, aczkolwiek mogą wiele nauczyć. Pozwólmy je oglądać i czytać dzieciom, dla rodzica może być to idealna okazja, by mieć chwile dla siebie.

Bajki wspólnie czytane przed snem są dobrą okazją do budowania bliskiej relacji ze swoim dzieckiem. Maluch angażuje się wtedy, gdy może aktywnie brać w czymś udział, dlatego pozwólmy mu wymyślić czasem własne zakończenie do czytanych baśni.
Zadaniem bajek jest zachęcenie do rozwijania wyobraźni, powielania tych dobrych wzorców zachowań. Bajki pokazują jak zrozumieć siebie i otaczający świat. Poprawiają humor, relaksują oraz budują pewność siebie. Są zatem idealnym sposobem na poznanie samego siebie i odnalezienie się w tym świecie. Rodzic powinien starać się zatem czytać dziecku bajki, z których maluch będzie mógł brać przykład, pobudzi fantazje, rozwinie możliwości poznawcze oraz nauczy się empatii wobec innych ludzi.

Bajka może być również dobra jako pomoc szkolna. Już czytanie kilka stron dziennie we wczesnym okresie rozwoju, pomoże mu wypowiedzieć pierwsze słowa, a w późniejszych latach wzbogaci jego słownictwo.
Inaczej się dzieje, gdy dziecko ogląda bajki na ekranie. Za tą czynność odpowiedzialna jest prawa półkula mózgu, zaś za zdolność mówienia lewa, dlatego ważne jest by, dziecko więcej czytało, niż oglądało bajki w telewizji. Jeżeli już tak się dzieje rodzic, powinien zachęcać dziecko do rozmów związanych z obejrzanymi bajkami, namawiać do wyciąganie wniosków, analizować dialogi i pytać czego się nauczyło.

Podsumowując, bajki są dobrym narzędziem w procesie rozwoju dziecka, jednak te czytane na pewno okażą się lepszym rozwiązaniem. Pozwalajmy je również oglądać w telewizji, ale w odpowiednich dawkach, by ten kolorowy ekran nie był jedyną atrakcją malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.